Стартапи у сфері медицини

Поки увесь світ піднімає свої компетенції у сфері медицини, вивчаючи особливості догляду за своїм здоров’ям на різних інтернет-ресурсах, стартап-спільнота IT Castle пропонує ознайомитися із цікавими стартапами у сфері медицини.

GENOMTECH

Вроцлавський стартап Genomtec розробив мобільний лабораторний прилад для діагностики захворювань. Лише за 15 хвилин він може виявити небезпечні патогени, включаючи віруси, бактерії та грибки шляхом ампліфікації та виявлення конкретних фрагментів ДНК та РНК. Діагнози за допомогою ідентифікатора Genomtec можна проводити як людям, так і тваринам, і їх можна використовувати в лікарнях, лікарях, лабораторіях, а також у сільському господарстві та харчовій промисловості та контролю забруднення навколишнього середовища. Genomtec отримав грант у розмірі 2 мільйонів євро у січні 2019 року.

INVENT MEDICAL

Базується в м. Острава, Чеська Республіка, Invent Medical– це стартап, який орієнтується на винахід, розробку та проектування нового покоління ортопедії та протезування на замовлення, щоб пацієнти могли мати кращі результати лікування. Філософія стартапу полягає в тому, що кожен унікальний, а потреби та стильові переваги кожного різні, тому вони дозволяють інтерактивні конфігурації для своїх продуктів та використовують 3D-друк для їх виготовлення. Завдяки Invent Medical пацієнти можуть стати співавторами виробів, різко підвищуючи прийняття медичних виробів та задоволення користувачів. Заснований у 2015 році, Invent Medical отримав грант у розмірі 50 тис. Євро від Horizon 2020 у червні 2018 року.

FIBRICHECK

На базі Льєжа FibriCheck розробила додаток для смартфонів, щоб виміряти серцевий ритм та допомогти визначити такі умови, як аритмія серця або ризик інсульту. Додаток FibriCheck – це перше діагностичне рішення, що має сертифікат CE, для виявлення порушень серцевого ритму, таких як фібриляція передсердь поза межами клінічного середовища. Кардіологи, неврологи та практикуючі лікарі вже виписують додаток своїм пацієнтам, яким потрібно лише покласти палець на свій смартфон протягом однієї хвилини, щоб отримати результати, які потім можуть бути відправлені до лікаря для аналізу. Компанія орієнтується виключно на профілактику ускладнень, пов’язаних із серцем, подолання всіх обмежень медичного обладнання, що дозволяє кожному перевірити серцевий ритм вдома або в будь-якому місці просто за допомогою смартфона. Заснована у 2014 році, FibriCheck зібрала 1,5 млн. Євро.

ABLE HUMAN MOTION

ABLE Human Motion – це медичний пристрій від університету Universitat Politécnica de Catalunya, який розробляє ABLE, перший легкий, простий у використанні та доступний екзоскелет для людей з травмами спинного мозку та паралічем нижніх кінцівок, що відновлює здатність ходити природно та інтуїтивно. Це допомагає полегшити проблеми зі здоров’ям, викликані малорухливим способом життя, одночасно підвищуючи впевненість у собі та незалежність. Заснована в 2018 році та базується в Барселоні, ABLE отримала грант в розмірі 50 тис. Євро від «Горизонт 2020».

PREDICTIMMUNE

Кембриджський PredictImmune розробляє прогностичні тести для керівництва варіантами лікування та поліпшенням результатів для пацієнтів щодо захворювань, пов’язаних з імунітетом, таких як запальна хвороба кишечника (IBD), хвороба Крона та вовчка. Спираючись на більш ніж десятирічні дослідження в Кембриджському університеті, PredictImmune розробив простий аналіз крові на хворобу Крона та виразковий коліт, щоб точно визначити пацієнтів, які ризикують перенести важкий, рецидив хвороб і можуть отримати користь від певних біофармацевтичних втручань. Заснована в 2017 році, стартап недавно привернула € 11 млн у фінансуванні серії B.

Українські медичні стартапи

Liki24.com

Сервіс Liki24.com – один з наймолодших українських стартапів у сфері медицини, який вже користується високою популярністю в країні. Цей сервіс об’єднав в собі функції агрегатора для порівняння цін на ліки в аптеках України та адресної доставки цих ліків додому пацієнтам, в лікарні та офіси країни.

Ідейним натхненником і засновником стартапа став молодий IT-фахівець Антон Авринський. Думка запустити такий онлайн-сервіс відвідала його не випадково. Після того, як у Антона з’явилися діти, йому довелося зіткнутися з ситуацією, коли хвора дитина потребує постійної материнської присутності поруч, і вийти за ліками просто неможливо – адже не візьмеш хворого малюка з собою в аптеку. Також проблема дістатися до аптеки не з чуток знайома багатьом самотнім і літнім людям. Отже, пора було знайти якесь рішення – ось так у 2017 році й виник проект, що дозволяє людям швидко та недорого отримати всі необхідні препарати, не штовхаючись в аптечних чергах.

До появи Liki24.com українці не мали можливості отримувати медичні препарати додому. Кур’єрська доставка була можлива тільки для БАДів, засобів гігієни, косметики тощо – але не лікарських засобів. Відмінність сервісу від інших гравців «аптечної» ніші полягає саме в можливості не тільки вибирати ліки за низькими цінами, але й отримувати їх, не виходячи з дому.

Bookimed.com

Якщо Liki24.com цілком і повністю розраховано на вітчизняні реалії, то Bookimed – це сервіс для пацієнтів, які віддають перевагу (і мають фінансову можливість) лікування за кордоном.

Принцип роботи Bookimed.com нагадує принцип роботи популярного сервісу бронювання готелів Booking.com. Тільки за допомогою Bookimed клієнт вибирає не тимчасове житло, а закордонного медичного фахівця за потрібним профілем – наприклад кардіології, онкології (в тому числі дитячої), нейрохірургії, репродуктології та багатьох-багатьох інших.

Старт проекту відбувся в 2014 році, а «путівку в життя» йому дали два Євгена – Козлов і Хотянов. Ідея «Booking’а для пацієнтів клінік» виникла у Євгена Хотянова після того, як він пройшов медичне обстеження в Ізраїлі та виявив, що накрутка у існуючих агентств медичного туризму сягає 200-300% від вартості процедур. Ось тоді Євген і зрозумів, що в цій ніші потрібен новий глобальний гравець, який буде «зводити» пацієнта не з посередником, а відразу з лікарем.

На сьогодні охоплення Bookimed – близько 300 клінік в 29 країнах світу. З сервісом співпрацюють лікарі з Ізраїлю та Австрії, Німеччини та Іспанії, Швейцарії та Великобританії, а також інших країн з високим рівнем медичного обслуговування. Варто відзначити, що в переліку клінік також присутні деякі медичні заклади України.

Cardiomo

Cardiomo.com – це не онлайн-сервіс послуг, але теж дуже «корисний для здоров’я» український стартап. Працює він в сегменті medtech (медичні технології). Його продукт являє собою кардіомонітор у вигляді датчика-«стікера» на тіло, який пов’язаний з аналітичною платформою – спеціальним додатком для смартфона. Ця програма приймає та розшифровує інформацію від кардіомонітору. 

Якщо в роботі серцево-судинної системи людини виникають навіть мінімальні збої – додаток негайно сигналізує про це самому пацієнту та/або його родичам

Засновник проекту, Роман Бєлкін, створив свій стартап теж не на «рівному місці». Одного дня йому подзвонила мама та поскаржилася, що погано себе почуває вже кілька днів. Як і всі мами, вона не хотіла тривожити сина, тому й мовчала так довго. Цей дзвінок став вирішальним: Роман зрозумів, що необхідний якийсь електронний «інформатор» – пристрій, який міг би повідомляти про погане самопочуття близької людини на відстані. Ось так з’явився стартап Cardiomo – сімейний бізнес, до якого приєдналася і дружина Романа, Ксенія.

Дистанційний контроль життєво важливих показників дозволяє завчасно надавати медичну допомогу, зводячи до мінімуму небезпечні для життя ситуації. Багато з нас давно мешкають окремо від літніх батьків, але за допомогою продукту Cardiomo можуть контролювати їхнє самопочуття, завжди «тримаючи руку на пульсі» в буквальному сенсі.


Whirl

Whirl створює продукти в сфері охорони здоров’я з 2016 року. Найвідоміший флагманський девайс – Nasal Booster. «Бустер» призначений для поліпшення ускладненого носового дихання: він збільшує обсяг вдиху, надходження кисню і вентиляцію легень, нормалізує носове дихання уві сні. Його можна використовувати зі змінними фільтрами, які затримують шкідливі агенти розміром від 10 мікрон. Whirl позиціонує Nasal Booster як рішення для людей, які живуть на забруднених територіях чи страждають від ринітів, алергії чи хропіння на початкових стадіях, а також займаються спортом і потребують більшого обсягу кисню.

Автор ідеї Nasal Booster – керівник Whirl Максим Бондаренко. Він каже, що не з чуток знайомий з проблемами носового дихання, хропіння і зайвої ваги. У розробці брали участь лікарі-отоларингологи, німецькі фізики і технологи, фахівці з аеродинаміки. «Матеріал розробляли шведські технологи, прес-форми – українські розробники, над ефективністю працювали німецькі та українські лікарі та професори», – розповів «Дому інновацій» Максим Бондаренко.

Незалежні дослідження пристрою проводилися в Україні. Риноманометрія – в Національному інституті фтизіатрії й пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України, спірометрія – в Національному університеті фізичного виховання і спорту України.

Пристрій продається в Україні, Швеції, Монако і Польщі. Найближчим часом компанія планує експансію на азіатський ринок.

SENCETECH

Стартап SenceTech розробляє пристрої, які зчитують серцевий ритм і дозволяють людині стежити за станом свого здоров’я. Проект з’явився більше року тому і здійснив успішну кампанію на Kickstarter, в ході якої зібрав 100 000 доларів. На виставці споживчої електроніки CES 2017 Лас-Вегасі стартап отримав нагороди в категоріях «пристрої, що носяться» та «фітнес, спорт і біотехнології».

Команда стартапу розробляє SenceBand – «розумний» браслет, який аналізує емоційний стан, рівень фізичної втоми і відновлення, стрес і життєві сили. На сайті проекту йдеться, що SenceTech стала першою компанією, яка навчилась зчитувати електрокардіограму (ЕКГ) з зап’ястя. І точність вимірів таким методом у 250 разів перевищує результати, отримані традиційними пристроями, що носяться.
Емоційний стан визначається за результатами ЕКГ. У характеристиках пристрою вказано, що він розпізнає 64 емоції. Дані вимірювань відображаються в мобільному додатку. Пристрій вміє сповіщати користувача, якщо з ним або кимось із його близьких сталося щось важливе. Звісно, якщо ті також користуються цим гаджетом. Пристрій прив’язує виміри до геолокації, так, щоб користувач легко міг згадати, що з ним сталося, що вплинуло на його стан (наприклад, що спричинило спалах хвилювання).

Крім цього, браслет зчитує дані про фізичну активність і дозволяє зрозуміти, коли організм найбільш готовий до певних навантажень.

Статтю підготовано за матеріалами EU Startups, Innovationhouse.org.ua та GK-press.if.ua