Стартапи і патенти

Патентування – процедура непроста і нешвидка, тому до вибору об’єктів патентування треба підходити з розумінням. Патентувати потрібно ключові технології, що визначають інноваційну та комерційну цінність стартапу і у яких можуть досить швидко з’явитися конкуренти. Для цього розділимо стартап на складові і розглянемо патентоспроможність кожного з них.

1) Ідея

2) Технічна частина

3) Графічна частина

4) Текстова частина

5) Аудіовізуальна частина

1.Ідея стартапу

Розпочнемо з ідеї. Це найцінніше, що є у вашого стартапі, саме вона не давала вам спати ночами, і саме на неї ви покладаєте усі свої надії про світле майбутнє. На жаль, саме ідею запатентувати не можна. Ви можете описати ідею стартапу письмово, і тоді вона стане об’єктом авторського права у якості твору, а за вами Свідоцтвом буде закріплено авторство і пріоритет.

2.Технічна частина стартапу

Ваш стартап має  відповідати трьом обов’язковим критеріям: новизна, винахідницький рівень, промислова застосовність.

Якщо у використовуваних в стартапі алгоритмів, методів і процесів не має інноваційнійної цінності, але захистити їх якимось способом все-таки потрібно, то ви можете отримати авторське свідоцтво на початковий код, бази даних і письмовий опис алгоритмів, методик.

3. Графічна частина стартапу

 До графічної частини стартапу відносяться логотип, графічні елементи, шрифти і макети сайту, друкарська продукція, фотографії, ілюстрації і зображення. Логотип стартапу може бути зареєстрований і як товарний знак (торгова марка), і як промисловий зразок.

4.Текстова частина стартапу

Текстова частина стартапу це його назва, доменне ім’я і текстове наповнення онлайн і оффлайн носіїв ідеї. Назва і доменне ім’я у зоні .ua реєструється як товарний знак (торгова марка). Текстова складова реєструється як літературний твір і стає об’єктом авторського права.

5.Аудіовізуальна частина стартапу

Усі використовувані у вашому проекті аудіо- і відеоматеріали власного виробництва автоматично отримують охорону як авторські твори, якщо вони містять ім’я автора і дату виникнення авторських прав.

Як патентувати в Україні?

Розглянемо процедури патентування, здійснюється в України – Державне Підприємство «Український інститут промислової власності» (ДП УІПВ) https://ukrpatent.org/uk

Порядок надання платних послуг Державним підприємством “Український інститут інтелектуальної власності”https://ukrpatent.org/uk/articles/porjadok

Перелік платних послуг Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» https://ukrpatent.org/atachs/perelik-12072019.pdf

В Україні вартість прискореної реєстрації словесного товарного знака становить близько 5500 грн. плюс гонорар за послуги патентного повіреного з підготовки пакету документів на реєстрацію. Прискорена реєстрація займе близько 4 місяців. Стандартна реєстрація займає близько 14 місяців. Свідоцтво на товарний знак діє в Україні протягом 10 років з правом продовження терміну дії.