Можливості Horizon 2020 для українських проектів

У 2015 році Україна стала асоційованим членом Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» (Horizon 2020). Це членство надало українським учасникам рівноправний статус з їхніми європейськими партнерами, а також відкрило можливості впливу на формування змісту Програми.

Переважна більшість фінансування програми виділяється на основі конкурсних заявок, які є відкритими для заявок дослідників, підприємств та інших зацікавлених організацій, розташованих у будь-якій з країн-членів ЄС або країн, асоційованих до Horizon 2020. Організації з третіх країн також можуть брати участь у проектах за певних умов. 

Усі можливості фінансування та відповідна інформація доступна на порталі Funding&Tender opportinities.

Програма сконцентрована на досягненні трьох головних завдань:

  • зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців;
  • сприяти розвитку інноваційності та конкурентоспроможності європейської промисловості й бізнесу;
  • за допомогою науки вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства.

Відповідно до цих завдань, Програму «Горизонт 2020» поділено на три основні напрямки:

  1. Лідерство у галузях промисловості, у яких фінансується розробка нових технологій і матеріалів, включно з IКT, та космічні дослідження; крім того, в межах цього напряму доступні фінансові інструменти для впровадження інновацій у малому та середньому бізнесі;
  2. Передова наука, яка є відкритою для високоякісних індивідуальних та командних дослідницьких проектів в усіх галузях знань, включаючи гуманітарні;
  3. Суспільні виклики, з широким спектром дослідницьких проектів: від поліпшення якості транспорту, їжі, системи охорони здоров’я та безпеки до питань європейської ідентичності і культурної спадщини.
Кількість отриманих грантів171
Загальна сума отриманих грантів29 690 000 євро
Кількість українських організацій учасників238
Кількість проектів, координованих українцями22
Кількість проектів на стадії реалізації4
Українці та Horizon 2020 (2014-2019 рр.)

Українські установи, організації з кожним роком беруть все активнішу участь у програмі «Горизонт 2020». З 2014 року і до кінця січня 2019 року українські учасники отримали 171 грант на суму 29 690 000 євро. Загальна кількість участі українських організацій – 238. Загалом українські учасники координували 22 проєкти, 4 з них наразі ще реалізуються.